RYCHLÝ KONTAKT
×

Welcome, please select
  Thank you for contacting us. We will get back to you right away.

  ×

  Základy do web hostingu a požadavky uživatelů

  5 února, 2020

  Web hosting je služba, díky které vaše předem vytvořená webová stránka zaujme místo na internetu. Konkrétně je to na serveru poskytovatele, který zajišťuje, aby se všechna zařízení připojená k internetu dostala na požadovanou stránku, např. vámi vytvořenou. Poskytovatelé takovýchto služeb pronajímají část svých úložišť pro vaše soubory uložené na jejich datových serverech. Je to jako leasing, také splácíte měsíční či roční částky danému poskytovateli a pokud nezaplatíte, v našem případě vám vaši doménu stáhnou.

  Druhy hostingů

  • Existují různé druhy hostingů, které vyhovují požadavkům uživatele. Základním je shared web hosting, kde je server rozdělen do sekcí a každá sekce má své úložiště pro 1 klienta, tudíž je na 1 serveru několik sekcí pro několik uživatelů, ale uživatel vidí pouze tu svou.
  • Poté je zde virtuální server, na kterém si můžete nastavit nejen operační systém, ale celý server pro sebe. Je to taková větší sekce normálního web hostingu, ale už i pro další služby, např. VPS (Virtual Private Server), díky kterému si můžete zařídit vlastní VPN.
  • Dedikovaný server je už celý server jen pro Vás, ovšem za vyšší cenu, neboť máte větší prostory a celou škálu úprav. Také nehrozí přetížení serveru, neboť provozujete služby jen vy, žádný další klient. Jestli máte vlastní server, můžete si pronajmout serverhosting, takže si budete moci umístit váš server na místo poskytovatele a spravovat sám za sebe.
  • Poslední variantou je freehosting, ale o tom se bavit nebudeme, neboť je to nejlevnější, ale zároveň nejstupidnější varianta hostingu.

  Celý proces web hostingu

  Pokud už máte hotový web nebo pouze chcete nahrát obrázek na datový server poskytovatele, budete si muset jeden zařídit nebo předplatit. Celkové zařizování a údržba serveru je složitá a běžný uživatel potřebuje většinou pomoc odborníka nebo být vyškolený profesionál. Proto se zaměříme na předplacenou službu, kde pouze nahrajete soubory a o zbytek se stará poskytovatel. Stačí si určit typ hostingu a předplatit úložiště u jakékoliv dostupné služby, např. FORPSI, ENDORA nebo WEDOS. Ceny začínají už na 20 Kč za měsíc pro 10 GB dat, což je dle mého názoru nesmírně výhodná nabídka pro začínající web developery. Poskytovatel vám tedy zařídí své místo na serveru a nastaví veřejnou IP adresu serveru, na který (přes FTP protokol) můžete nahrát své soubory.

  Samozřejmě zadávat pořád dlouhou IP adresu do prohlížeče nemá význam, tak vám pomocí DNS služby poskytovatel zařídí jméno domény, které si určíte sami. Taková doména může mít název např. facebook.com, ale IP adresa pro tuto doménu bude např. 185.60.216.35. Jestliže chcete uložit soubory na server, musíte si stáhnout FTP klienta, přes kterého po zadání IP vaší domény (pro facebook.com např. 185.60.216.35) můžete nahrát soubory. Stačí začít s jednoduchým index.html souborem ve kterém bude prostý text a po zadání domény do prohlížeče už vidíte svůj web.

  Sdílejte to na sociálních médiích